1.1 Поняття бухгалтерського обліку
Коло застосування бухгалтерського обліку надзвичайно широке, але в будь-якому випадку його можна назвати одним словом – бізнес. Всі учасники ринку, займаючись певним ділом, бажають знати, скільки вони витрачають, скільки вкладають в діло, скільки віддають державі у вигляді податків, а скільки залишається їм особисто. Вони бажають мати цю інформацію постійно. І саме бухгалтерський облік надає їм таку можливість.
Що ж таке бухгалтерія? Під словом бухгалтерія, як правило, розуміють ведення бухгалтерських записів. Бухгалтерія – німецьке слово, в дослівному перекладі на українську мову означає книговедення, в перекладі на українську за змістом воно означає рахівництво.
Отже, бухгалтерія або рахівництво – це наука, що досліджує способи і встановлює закони обліку майна в різних господарствах.
Завдання науки рахівництва полягає в тому, щоб допомогти людині в будь-який час бачити свій стан, як вона живе: збагачується чи бідніє, погіршується чи покращується її стан, на чому вона має збитки та на чому прибутки.
А що ж таке бухгалтерський облік? Існує безліч визначень бухгалтерського обліку. На практиці дуже часто ототожнюють бухгалтерію і бухгалтерський облік. Ці терміни часто взаємозамінні. Але слід зрозуміти, що бухгалтерія – це, перш за все професія, а облік – частина процесу управління.
Лише за допомогою обліку можна за будь-який проміжок часу проаналізувати динаміку господарства, тобто спостерігати рух і зміни різних його цінностей, сукупність всіх процесів, що відбуваються в господарстві; лише завдяки своєчасним записам оборотів можна завжди і в будь-який час визначити статистику господарства, тобто мати уявлення про його стан та стан тих чи інших його засобів на певний момент часу. І що саме головне – завдяки обліку підприємство може по закінченню операційного циклу побачити результати і підвести підсумки своєї діяльності за минулий час, визначити прибутки і збитки та виявити як позитивні, так і негативні сторони діяльності.
Отже, бухгалтерський облік – динамічна система, яка постійно відображає зміни практики господарської діяльності та інформаційних потреб користувачів бухгалтерської звітності.
Призначення бухгалтерського обліку полягає у впорядкуванні вхідних даних про факти господарського життя і формуванні облікової інформації відповідно до потреб управління. Таке призначення визначається інформаційними потребами користувачів облікової інформації. Бухгалтерський облік надає найбільшу частину економічної інформації для управлінців, фінансистів, економістів, юристів, власників, інвесторів, банкірів, тобто учасникам ділових відносин.
1.2 Види обліку
Для всебічного відображення складної і багатогранної діяльності окремих підприємств, організацій, а також всього процесу суспільного відтворення використовують різні види обліку, кожний з яких має свої конкретні об’єкти, завдання і особливості. Проте, всі вони діють не ізольовано, а взаємодоповнюють один одного, створюючи єдину систему господарського обліку.
Мета всіх видів обліку – забезпечити управлінські органи інформацією про стан розвитку процесу відтворення, а предмет – різні сторони цього процесу.
Користувачами облікової інформації є юридичні та фізичні особи, зацікавлені в інформації про фінансовий стан і результати діяльності підприємства. Інформація повинна надаватися відповідним користувачам у порядку, передбаченому чинним законодавством.
За відношенням до підприємства користувачі облікової інформації поділяються на:
-
зовнішні
-
внутрішні
Зовнішніми користувачами є державні органи, інвестори, кредитори, комерційні партнери, фінансові аналітики, громадські організації.
Внутрішніми користувачами є керівництво підприємства, бухгалтерська служба, власники підп
риємства, управлінський персонал, інші працівники підприємства.
Залежно від природи облікової інформації господарський облік поділяють на такі взаємопов'язані між собою види обліку:
У залежності від користувачів бухгалтерської інформації розрізняють наступні підсистеми (види) бухгалтерського обліку: