top of page

 1.3 Облікові вимірники

Всі господарські факти, явища та процеси для того, щоб одержати відображення в обліку, повинні бути виміряні.

Вимірник в бухгалтерському обліку – це одиниця виміру об’єктів обліку.

Розрізняють такі вимірники в бухгалтерському обліку:

Натуральні вимірники призначені для одержання відомостей про господарські засоби і процеси в їх натуральному вираженні і надають інформацію про об’єкти обліку мірою, вагою тощо. Ця група вимірників використовується для характеристики об’єкту, що обліковується в натурі, тобто за даними зважування, обміру та перерахунку. До натуральних вимірників відносять міру ваги ( кілограм, тонна), міру об’єму (куб. метр, літр), міру площі (гектар, кВ. метр), міру довжини (метр, кілометр) тощо.

Облік у натуральних одиницях виміру на практиці називається кількісним обліком.

Трудові вимірники використовуються для визначення кількості витраченої праці та виражаються в одиницях часу ( робочий день, година тощо). За їх допомогою розраховують продуктивність праці, заробітну плату, контролюють норми виробітку працівників, порівнюють різні величини. Так, наприклад, в табелі обліку робочого часу відображається скільки годин працював кожний працівник.

Для узагальненого відображення засобів підприємства, джерел їх утворення, процесів і результатів діяльності застосовується грошовий вимірник. Грошовий  (вартісний) вимірник є універсальним і узагальнюючим. Облік у грошовому вимірнику називають сумарним або вартісним обліком. Він виражається в національних грошових одиницях країни.

Переведення натуральних і трудових вимірників у грошовий здійснюється по кожній господарській операції, що відбулася, шляхом множення значень натуральних або трудових вимірників на ціну одиниці товару:

1.4 Завдання бухгалтерського обліку

Призначення бухгалтерського обліку реалізується через виконання ним триєдиного завдання:

Перше завдання є похідним від інтересів власника та передбачає забезпечення за допомогою бухгалтерського обліку збереження майна, яке йому належить. Чим більшою є відстань між власником та управлінцями, тим більше власник зацікавлений у створенні системи інструментів, які забезпечать реєстрацію фактів господарського життя і здійснення взаємного контролю виконавців. Таким чином, виконання даного завдання передбачає:

а) облік майна підприємства, його збереження;

б) облік прав і відповідальності виконавців.

Друге завдання покликане об’єднати інтереси власників і управлінців підприємства. Інформація, яку надає бухгалтерський облік, потрібна, насамперед, для прийняття дієвих управлінських рішень щодо розпорядження майном, капіталом і зобов’язаннями суб’єкта господарювання.

Третє завдання передбачає обчислення фінансових результатів для встановлення рівня ефективності діяльності та прийняття рішень щодо напрямів подальшого розвитку підприємства.

Похідними від завдань бухгалтерського обліку є його функції:

виконуючи які бухгалтерський облік водночас виступає найважливішою функцією управління, забезпечуючи керівництво різних рівнів інформацією про діяльність суб’єкта господарювання, та безпосередньо впливає на ефективність прийняття управлінських рішень.

bottom of page