4.9 Взаємозв’язок між рахунками синтетичного і аналітичного обліку
Існує два варіанти відображення господарських операційна рахунках:
-
Від загального до часткового – узагальнення даних на синтетичному рахунку та їх наступна деталізація на аналітичних рахунках.
-
Від частково до загального – відображення даних на аналітичних рахунках з наступним узагальненням на відповідному синтетичному рахунку.
В першому варіанті більш загальний показник – синтетичний рахунок – поділяється на конкретні показники – аналітичні рахунки, на яких групуються дані про господарські факти, що відображені на синтетичному рахунку. В другому варіанті навпаки.
Правильний аналітичний облік є важливою передумовою раціональної організації бухгалтерського обліку.
Для правильного ведення аналітичних рахунків слід дотримуватись наступних правил:
-
кількість аналітичних рахунків визначається потребами підприємства;
-
відображення господарських операцій на синтетичних і на аналітичних рахунках здійснюється за єдиними правилами ( тобто, якщо синтетичний рахунок активний, то й аналітичні рахунки активні);
-
відображена несинтетичних рахунках господарська операція може бути деталізована за допомогою аналітичних рахунків, але загальна сума на аналітичних рахунках повинна дорівнювати сумі, відображеній на синтетичному рахунку;
-
матеріальні цінності на аналітичних рахунках обліковуються в натурально-вартісному виразі, тобто ведеться кількісно-сумовий облік:
-
по закінченні звітного періоду здійснюється звірення аналітичних рахунків з синтетичним шляхом складання оборотної відомості:
-
аналітичний облік ведеться в книгах, відомостях або картках:
-
по аналітичних рахунках складають стільки оборотних відомостей, по якій кількості синтетичних рахунків біли відкриті аналітичні.
Взаємозв’язок між аналітичним і синтетичним рахунками відображається наступним чином:
-
аналітичні рахунки, так як і синтетичні, мають дві сторони (дебет та кредит), обороти і сальдо. Внутрішня будова синтетичних і аналітичних рахунків однакова;
-
сума оборотів і сальдо всіх аналітичних рахунків дорівнює оборотам і сальдо відповідного синтетичного рахунку.
Правильність записів на аналітичних та відповідних синтетичних рахунках необхідно систематично контролювати за допомогою оборотних відомостей.
4.10 Оборотні відомості за синтетичними і аналітичними рахунками – спосіб перевірки та узагальнення поточного бухгалтерського обліку
Для порівняння оборотів і залишків по всіх рахунках синтетичного обліку в умовах ручного ведення обліку застосовується особливий прийом узагальнення і перевірки записів по рахунках – складання оборотних відомостей.
Оборотна відомість по рахунках синтетичного обліку представляє собою зведення оборотів та залишків по рахунках за певний період. Оборотна відомість включає назву, початкові залишки, обороти по дебету та кредиту за звітний місяць і кінцеві залишки по всіх рахунках.
Шляхом підрахунку всіх стовпчиків одержуються три пари рівних між собою підсумків:
-
початкових дебетових і кредитових залишків;
-
оборотів по дебету і кредиту;
-
кінцевих дебетових і кредитових залишків.
Якщо подвійний запис за весь попередній період здійснювався правильно, то загальна сума дебетових записів буде дорівнювати загальній сумі кредитових записів.
Оборотна відомість по синтетичних рахунках застосовується:
-
для перевірки правильності і повноти записів по них;
-
для складання балансу на наступну звітну дату. Кінцеві залишки по всіх рахунках, вказані в крайніх колонках, складають у своїй сукупності новий баланс підприємства;
-
для загального ознайомлення з діяльністю підприємства.
Оборотні відомості по аналітичних рахунках призначені для перевірки правильності та повноти ведення обліку, для спостереження за станом та рухом окремих видів господарських засобів.
В умовах ведення обліку без застосування комп’ютерних технологій виправдане складання двох форм оборотного балансу – оборотної відомості по рахунках та шахового балансу, який називається також шаховою оборотною відомістю.