top of page

ТЕМА 2.2 ОБЛІК ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

1. Поняття та класифікація готової продукції

Готова продукція – це матеріальний результат виробничої діяльності підприємства. Крім випуску речовинної продукції (машин, взуття, одягу, хліба, цукерок тощо), підприємство може виконувати певні роботи для інших підприємств або надавати їм послуги. Наприклад, ремонтні роботи, перевезення вантажів своїм автотранспортом для інших підприємств та ін. На відміну від речовинної продукції, під якою розуміється вираз "Готова продукція", цей вид продукції називають "виконані роботи та послуги".

Таким чином, продукція підприємства може складатися з готової продукції та виконаних робіт та послуг.

До готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена та яка пройшла випробування, приймання, укомплектування згідно з умовами договору із замовником, відповідає технічним умовам і стандартам.

Готова продукція на промисловому підприємстві проходить такі операції:

а) випуск продукції з виробництва і здача її на склади;

б) зберігання продукції на складах підприємства;

в) відпуск продукції на місці одногороднім і відправка (відвантаження) іногороднім покупцям;
г) відпуск продукції для внутрішніх потреб основних цехів, для збуту продукції (наприклад, тара власного виробництва) та ін.;

д) реалізація продукції (одержання грошей від покупців за відпущену продукцію).

До готової продукції сільськогосподарського виробництва відносять продукцію, одержану від власних рослинницьких, тваринницьких та промислових підрозділів підприємства, яка призначена для продажу на сторону та для іншого невиробничого споживання (видачі й продажу працівникам, передачі в невиробничу сферу, наприклад, у дитячі садки, їдальні тощо).

2. Порядок формування первісної вартості готової продукції

Облік готової продукції ведеться за первісною вартістю. Однак протягом місяця у поточному обліку можуть використовуватись облікові ціни. Вартість готової продукції, випущеної з виробництва, реалізованої замовнику, визначена в облікових цінах у кінці місяця, доводиться до первісної вартості шляхом відображення відхилення первісної вартості від облікової ціни.

В бухгалтерському обліку готова продукція повинна оцінюватись відповідно до П(С)БО 9 «Запаси» за первісною вартістю. Але оскільки вартість продукції може бути визначена лише після збирання усіх витрат і калькулювання її фактичної собівартості, постає потреба в щоденному обліку наявності та руху готової продукції для визначення її вартісних характеристик. При визначенні первісної вартості продукції (робіт, послуг) керуються також П(С)БО 16 «Витрати».

Виробнича собівартість готової продукції включає:

  • прямі матеріальні витрати

  • витрати на оплату праці

  • інші прямі витрати

  • накладні виробничі витрати (змінні та розподілені  постійні)

Готова продукція оцінюється за фактичною і плановою собівартістю. Продукція сільськогосподарського виробництва поточного року обліковується за плановою собівартістю, яку в кінці звітного періоду доводять до фактичної собівартості. Різниця між фактичною і плановою собівартістю готової продукції, яка виявляється в кінці року, відноситься пропорційно на рахунок продукції і на інші рахунки, на які ця продукція була списана.

  

3. Документування господарських операцій, пов'язаних з рухом готової продукції

Випуск з виробництва готової продукції і оприбуткування її на складі здійснюється на підставі накладної, яка складається у двох примірниках. Один примірник використовується для оприбуткування продукції на складі, другий — повертається цеху, який випустив продукцію. Основні реквізити накладної: назва продукції, одиниця виміру, кількість, облікова ціна, вартість, підписи контролера відділу технічного контролю цеху, майстра чи начальника цеху, а також завідувача складу про приймання продукції.

Працівник складу відображає дані про готову продукцію у картках або Книзі складського обліку в тому ж порядку, що й про виробничі запаси, після чого первинні документи передаються в бухгалтерію.

Для звірки даних складського обліку готової продукції з даними бухгалтерського обліку складається Книга залишків готової продукції, до якої переносяться залишки з карток чи Книг складського обліку. Працівник бухгалтерії проставляє облікові ціни (планові, договірні) та визначає залишки за кожним видом, сортом готової продукції у грошовому вимірнику. Деякі підприємства ведуть оборотні відомості руху майна.

Надходження і використання готової продукції сільськогосподарського виробництва оформляється в залежності від виду продукції. Для обліку врожаю с/г культур використовуються єдині форми первинних документів для всіх типів с/г підприємств.

Урожай зернових культур оприбутковують за допомогою путівок на вивезення продукції з поля, реєстрів на вивезення зерна та іншої продукції з поля. На підставі путівок або реєстрів завідувач току або комірник щодня наприкінці робочого дня складає Відомість руху зерна та іншої продукції. Наприкінці дня Відомість руху зерна та іншої продукції разом з первинними документами про його надходження і відправлення передають до бухгалтерії. Облік продукції овочівництва, садівництва та баштанних культур ведеться в Щоденнику надходження с/г продукції, який щоденно складає бригадир на всю бригаду.

 Основними первинними документами з обліку надходження молока є Журнал обліку надою молока та Відомість руху молока.

Продукція, одержана від переробки с/г продукції рослинництва, оприбутковується на підставі Звіту про переробку продукції.

Відвантаження готової продукції замовнику здійснюється на підставі накладної, яка виписується робітником складу і підписується представником покупця або робітником транспортно-експедиційного відділу. Підставою для виписки накладної є наказ комерційної служби підприємства транспортно-експеди­ційному відділу про те, кому і в якій кількості відвантажити продукцію. Іноді наказ і накладна поєднуються в один документ — наказ-накладну.

Після відбирання і відвантаження продукції на підставі наказ-накладної, або накладної виписується рахунок-фактура, де вказується покупцю назва відвантаженої продукції, її кількість, належна сума з врахуванням податку на додану вартість.

4. Бухгалтерське відображення операцій, пов'язаних з рухом готової продукції

Операції з руху готової продукції відображаються на рахунку 26 «Готова продукція». Рахунок 26 призначений для узагальнення інформації про наявність та рух готової продукції підприємства. За дебетом рахунка 26 відображається надходження готової продукції власного виробництва за фактичною собівартістю або нормативною вартістю. За кредитом рахунка 26 відображається списання собівартості готової продукції.

Готова продукція обліковується на підприємствах за місцями її зберігання й окремими видами. На складі в облікових регістрах (картках, відомостях, сальдових відомостях, оборотних відомостях або Книзі складського обліку) готова продукція обліковується у кількісному вираженні.

Аналітичний облік приймання та відпуску готової продукції ведеться на підставі прибуткових і видаткових документів.

Для обліку і узагальнення інформації про наявність та рух с/г продукції призначено активний рахунок 27 «Продукція с/г виробництва». За дебетом рахунка 27 відображується надходження с/г продукції, за кредитом – вибуття с/г продукції внаслідок продажу, безоплатної передачі тощо. Аналітичний облік продукції с/г виробництва ведеться за видами продукції.

Розглянемо основні господарські операції з руху готової продукції і товарів та кореспонденцію рахунків за ними:

8,8.jpg
bottom of page