1. Поняття товарів та їх класифікація. Оцінка та облік товарів
Товаром називається річ, призначена для продажу або обміну на інші цінності. Товари формують запаси торговельних підприємств.
Товаром у широкому розумінні є матеріальна або нематеріальна власність, призначена для реалізації.
Взаємозамінні товари – група товарів, подібних за функціональним призначенням, використанням, якісними і технічними характеристиками, ціною та іншими параметрами таким чином, що покупець справді замінює або може замінити їх у процесі споживання ( у тому числі й виробничого).
Товари поділяють на непродовольчі та продовольчі товари.
Підприємства торгівлі, постачання та збуту купують товари для їх подальшого продажу.
Товари в роздрібній торгівлі обліковуються за продажними цінами, а в оптово-збутових організаціях - за покупними або продажними цінами.
У разі обліку товарів за продажними цінами різниця між їх вартістю за покупними і продажними цінами (яка утворюється за рахунок торгової націнки на товари) відображається на пасивному субрахунку 285 «Торгова націнка».
2. Формування цін на товари і контроль за їх дотриманням
Відповідно до Закону України «Про ціни та ціноутворення» застосовують ціни на товари вільні і державні (фіксовані і регульовані).
Вільні ціни встановлюються виробниками продукції самостійно за погодженням з торговельними підприємствами та іншими покупцями продукції.
Вільні відпускні ціни оптових торговельних підприємств складаються з відпускної ціни підприємств-виробників продукції і оптово-збутової націнки оптового підприємства, яка призначена для покриття витрат обігу й одержання прибутку.
Вільні роздрібні ціни на товари вітчизняного виробництва складаються з відпускної оптової ціни (включаючи оптово-збутову націнку) і торгової націнки самого роздрібного підприємства.
По імпортних товарах торгові націнки встановлюються виходячи з їх митної вартості (а по підакцизних товарах — з урахуванням акцизного збору і ПДВ).
Підприємства роздрібної торгівлі найчастіше застосовують метод оцінки за цінами продажу, який передбачає використання середнього відсотку торговельної націнки. Собівартість реалізованих товарів визначається як різниця між продажною (роздрібною) ціною реалізованих товарів і сумою торгової націнки, визначеною за середнім відсотком. Сума торговельної націнки на реалізовані товари визначається як добуток продажної (роздрібної) вартості реалізованих товарів і середнього відсотка торговельної націнки. Середній відсоток торговельної націнки визначають діленням суми залишку торговельних націнок на початок звітного місяця і торговельних націнок у продажній вартості одержаних у звітному місяці товарів на суму продажної (роздрібної) вартості залишку товарів на початок звітного місяця та продажної (роздрібної) вартості одержаних у звітному місяці товарів.
Розрахунок середнього відсотка торговельної націнки:
Втн = (ТНП + ТНЗВ): (Тп + Тзв),
де Втн – середній відсоток торговельної націнки;
ТНП – залишок торговельних націнок на початок звітного місяця:
ТНЗВ – сума торговельних націнок за звітний місяць;
Тп – продажна вартість залишку товарів на початок звітного місяця;
Тзв – продажна вартість отриманих товарів у звітному місяці.
Розрахунок торговельної націнки, що припадає на реалізовані товари:
Т н.реал = Т реал * В тн,
де Т н.реал – сума торговельної націнки на реалізовані товари;
Т реал – продажна вартість реалізованих товарів.
Розрахунок собівартості реалізованих товарів:
С реал = Т реал - Т н.реал,
де С реал - собівартість реалізованих товарів.
3. Особливості обліку товарів у роздрібній торгівлі
Облік придбання товарів
Товари в роздрібну торгівлю надходять на підставі договорів купівлі-продажу (замовлень) від оптових торгових підприємств або безпосередньо від виробників. Основну масу продовольчих товарів роздрібні підприємства одержують від місцевих постачальників.
На відвантажені (відпущені) роздрібному підприємству товари постачальник виписує рахунок-фактуру та інші товаросупровідні документи, а також податкову накладну. За даними зазначених документів роздрібні підприємства приймають товари, а також перевіряють правильність цін, націнок) тарифів на перевезення, нарахованої суми ПДВ і акцизного збору. Товари приймають матеріально- відповідальні особи по місцях зберігання товарів.
У випадку виявлення розходження між фактично одержаними товарами і даними товаросупровідних документів комісією, призначеною наказом керівника торгового підприємства, складається Акт про встановлення розходжень за кількістю й якістю при прийманні товарно-матеріальних цінностей.
Облік товарів ведуть за місцями зберігання матеріально відповідальні особи у грошовому вимірнику за продажними (роздрібними) цінами, за винятком товарів, які потребують суворого контролю (ювелірні вироби із дорогоцінних металів та ін.).
Бухгалтерія на кожну матеріально-відповідальну особу відкриває особовий рахунок, у який в подальшому на підставі прибутково-видаткових документів роблять записи про вартість одержаних та відпущених товарів і виводять залишок на звітну дату. Матеріально-відповідальні особи у встановлені строки складають і подають до бухгалтерії товарні звіти, які після перевірки служать підставою для відображення операцій в облікових регістрах.
Облік реалізації товарів у роздріб
Реалізація товарів у роздрібній торгівлі здійснюється переважно за готівку, а також за допомогою розрахункових чеків установ банків. Обсяг реалізації визначається за сумою, яка надійшла до каси за продані товари.
При торгівлі з використанням ЕККА сума виторгу за роздрібними цінами визначається за показниками фіскального чека, у якому відображається загальна сума денного обороту за реалізовані товари, на підставі даних якого і звіту касира в бухгалтерському обліку роблять запис по дебету рахунка 30 «Каса» і кредиту рахунка 702 «Доход від реалізації товарів».
Вартість реалізованих товарів (за роздрібними цінами) за даними товарних звітів матеріально відповідальних осіб списується з їх підзвіту на дебет рахунка 902 «Собівартість реалізованих товарів» з кредита рахунка 282 «Товари в торгівлі».
4. Облік товарних втрат
У процесі перевезення, зберігання і реалізації товарів у торгівельній діяльності можуть виникати втрати товарів. Вони поділяються на нормовані і ненормовані.
До нормованих належать втрати товарів у результаті природного убутку, тобто впливу на них об’єктивних природних факторів (усушка, розпилення, витікання, бій тощо) при нормальних умовах перевезення, зберігання і реалізації.
Ненормовані втрати — це нестачі та інші втрати товарів понад встановлені норми.
Норми природного убутку продовольчих і непродовольчих товарів встановлені відповідними нормативними актами, що діють на території України. Норми природного убутку продовольчих і непродовольчих товарів, встановлені відповідними нормативними актами, є граничними і застосовуються лише у тому разі, коли при прийманні товарів або при інвентаризації виявлена їх нестача. Якщо нестачі немає, норми природного убутку не застосовуються і нестача не списується.
П(С)БУ9 «Запаси» передбачено, що понаднормовані втрати (нестачі) запасів не включаються до їх первинної вартості, а відносяться на витрати діяльності того періоду, в якому вони були здійснені або встановлені.
Природний убуток розраховується за кожним видом (найменуванням) запасів. У бухгалтерському обліку торгового підприємства зазначені операції відображатимуться в такому порядку:
ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ, ПОВ’ЯЗАНИХ З НЕСТАЧЕЮ ТОВАРІВ
ТЕМА 2.3 ОБЛІК ТОВАРІВ
5. Облік продажу товарів
Облік товарів і тари в торговельних підприємствах ведеться на рахунку 28 «Товари» за субрахунками:
281 «Товари на складі»,
282 «Товари в торгівлі»,
283 «Товари на комісії»,
284 «Тара під товарами»,
285 «Торгова націнка».
На субрахунку 281 «Товари на складі» ведеться облік наявності і руху товарних запасів, що знаходяться на оптових та розподільчих складах, базах, овочесховищах, морозильниках та ін.
На субрахунку 282 «Товари в торгівлі» ведеться облік наявності і руху товарів, що знаходяться на підприємствах роздрібної торгівлі (універмагах, універсамах, магазинах, у буфетах підприємств громадського харчування та ін.).
Субрахунок 283 «Товари на комісії» призначений для обліку товарів, переданих на комісію за договорами комісії та іншими цивільно-правовими договорами, які не передбачають перехід права власності на цей товар до оплати їх вартості.
На субрахунку 284 «Тара під товарами» торговельні підприємства ведуть облік наявності і руху порожньої тари під товарами як покупної, так і власного виробництва, крім інвентарної тари, що служить для виробничих і господарських потреб (облік якої ведеться на рахунку II «Інші необоротні матеріальні активи» або 20 «Виробничі запаси»).
Субрахунок 285 «Торгова націнка» торговельні та постачальницько-збутові підприємства використовують у тому випадку, коли облік товарів на субрахунках281 «Товари на складі» або 282 «Товари в торгівлі» ведеться за продажними цінами.
Аналітичний облік товарів ведеться у кількісно-сумовому вираженні за найменуваннями, партіями, видами товарів залежно від форми торгівлі, місцям зберігання та у розрізі матеріально-відповідальних осіб.
Розглянемо основні господарські операції з руху готової продукції і товарів та кореспонденцію рахунків за ними:
6. Документальне оформлення господарських операцій з руху товарів
Рух непродовольчих товарів оформлюється такими документами:
Операції з обліку товарів відображаються в Журналі 5 (5А).